Kas yra audiogidas?
Audiogidas – tai nešiojamas elektroninis prietaisas, skirtas audioekskursijoms. Paprastai audiogidai būna šiek tiek didesni už mobilųjį telefoną. Jie pavaduoja ekskursijų vadovą (žmogų) – muziejininkams daugiau laiko lieka darbui su eksponatais, tyrimais ir kt. Tikras audiogidas yra interaktyvus: muziejaus lankytojai patys sprendžia, kas jiems įdomiausia, o audiogidai – pasakoja būtent apie tai. Profesionaliame audiogido aparate galima parinkti kalbą pasakojimams: lietuvių, anglų, vokiečių, prancūzų arba net ir japonų.
Ar audiogidai tinka tik individualioms ekskursijoms, ar ir grupinėms?
Profesionalūs audiogidai yra skirti individualioms ekskursijoms, tačiau specialiai Grūto parko audiogidams Vokietijoje buvo sukurtas sprendimas – kaip nešiojamą audiogido aparatą padaryti girdimu dešimčiai ar trisdešimčiai žmonių. Taigi, dabar audiogidai puikiai pritaikomi ir grupinėms ekskursijoms.
Kokia audiogidų nauda muziejininkams?
Audiogidai yra sukurti pirmiausia muziejininkų patogumui – kad tas pats darbuotojas neturėtų per dieną vesti 4-8 ekskursijų arba ieškoti vertėjo į, tarkim, prancūzų ar suomių kalbą. Kol ekskursijas veda audiogidai, muziejininkams lieka daugiau laiko darbui su ekspozicijomis, mokslinėmis studijomis ir kt.
Kokie papildomi darbai tenka muziejininkams, kai ruošiamasi audiogidų įdiegimui?
Jokių. Jei audiogidus įdieginėja profesionalūs audiogidų tiekėjai, nuo muziejininkų jie nuima bet kokį „galvos skausmą“, viską atlieka patys, o muziejininkai lieka tik ekspertai-vertintojai.
Keliomis užsienio kalbomis audiogidai gali pasakoti apie eksponatus?
Kalbų skaičius – neribotas. Tame pačiame audiogido aparate tilps ir audioekskursija lietuvių kalba, ir anglų, prancūzų ar suomių. Audiogido monitoriuje būna užrašytas ir pavadinimas to eksponato, apie kurį tuo metu pasakojama. Tas užrašas gali būti parašytas, tarkim, kad ir japonų ar arabų kalbomis (jei ekskursija yra japonų ar arabų kalbomis).
Ar prie audiogidų galima prijungti ausines?
Taip. Profesionaliems audiogidams tinka įprastos buitinės ausinės, bet kokybiškas audiogidas net keleto žmonių grupelei puikiai girdimas ir be ausinių. Dėl ausinių tikslingumo kiekvienas muziejus konsultuojamas individualiai.
Ar būna visiškai automatinių audiogidų?
Taip. Bet jie labiau tinka didžiausiuose muziejuose su milžiniškais lankytojų srautais. Daugelyje muziejuje pranašesni yra interaktyvūs audiogidai – kai pats muziejaus lankytojas pasirenka, ko ir kiek jam klausytis. Tik šitaip maksimaliai išnaudojamos audiogidų galimybės.
Kuo audiogidai geriau už programėles, muziejuje parsisiunčiamas į lankytojo išmanųjį telefoną?
Patogiau lankytojui ir mažiau rūpesčių muziejaus darbuotojui: audiogidą pakanka paduoti lankytojui – iškart veikia. Programėlę reikia atsisiųsti (kai kuriais atvejais užtruks pusvalandį ir ilgiau), o kiekvieną telefoną – skirtingai sukonfiguruoti. Kas turės tiek laiko?
Kuo audiogidai geriau už pigius nešiojamuosius mp3 grotuvus?
Audiogidai yra profesionalūs prietaisai, skirti būtent intensyviam „pramoniniam“ naudojimui. Viename Miuncheno muziejuje galite pamatyti audiogidus, kuriems jau 20 metų, bet jie vis dar tebeveikiantys. O gražioje naujoje lietuviškoje galerijoje būna labai gaila, kai matai vos savaitę parodoje naudojamas naujutėlaites buitines ausines, kurių gležni laidai jau nutrūkę ir remontuoti apvyniojant lipnia juosta.
Be to, audiogidus sunkiau pavogti (jie turi autonominę apsaugos sistemą) ir pritaikyti buityje – todėl jie nevagiami (skirtingai nuo mp3 grotuvų).
Mp3 grotuvai neprilygsta audiogidams nei ilgaamžiškumu, nei garso atkūrimo kokybe, nei patogumu. Vienintelis jų privalumas – kaina, bet „šykštus moka du kartus“.
Koks skirtumas, iš kurio tiekėjo įsigyti audiogidus?
Skirtumas yra. Audiogidai įsigyjami ilgam laikui – ne vieneriems metams. Geriausia, kai ir jų turinį, ir įrangą gaunate iš vienų rankų – tiekėjas bus suinteresuotas ne vien tik parduoti „geležį“ (techninę įrangą) – jam rūpės, kad būtumėte patenkinti visa audiogidų sistema .
Geriausia, jei tiekėjas turi patirties, daro nebe pirmą audiogidų projektą ir neeksperimentuoja su jūsų pinigais, išradinėdamas dviratį. Patogiau, jei tiekėjas yra Lietuvoje (juk nevažiuos dėl menko sutrikimo ar neaiškumo į jūsų muziejų gamintojas iš Prancūzijos arba Anglijos; iš Lietuvos – atvažiuos). Didiesiems gamintojams Lietuvos muziejai nėra įdomūs – jie parduoda vienam JAV muziejui tiek audiogidų, kiek visoje Lietuvoje jų dar nebus keletą metų. Tuo tarpu Lietuvoje veikiantis specializuotas audiogidų turinio ir įrangos tiekėjas pasirūpins kiekvieno lietuviško muziejaus poreikiais. Kontaktai